WŁASNY BUTIK – JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES?

Własny butik może być doświadczeniem bardzo satysfakcjonującym zarówno w sferze finansowej jak i osobistej. Jednak żeby osiągnąć sukces trzeba wykazać się sprytem i pomysłowością, a przede wszystkim mieć pomysł jak przyciągnąć klientów do swojego sklepu.  Nie ma się co łudzić, że będzie to łatwe. Wręcz przeciwnie, należy liczyć się z tym, że sukces będzie okupiony ciężką i długofalową pracą. Co jednak można zrobić, aby osiągnąć sukces? Przede wszystkim należy zadbać o to aby butik był unikalny i wyróżniał się na tle innych sklepów odzieżowych. Dobrze jest z góry określić do jakiej grupy społeczeństwa chcemy dotrzeć, lokalizację, pomyśleć o reklamie. Należy też ustalić formę sprzedaży, czy decydujemy się wyłącznie na sprzedaż stacjonarną czy również internetową. I choć mówi się, że sprzedaż internetowa jest zagrożeniem dla sklepów stacjonarnych, wiele butików wciąż się broni, uważając że wielu klientów woli przyjść, zobaczyć, dotknąć i przymierzyć. A przecież można połączyć sprzedaż stacjonarną i internetową. Jedna forma nie wyklucza drugiej, a wręcz doskonale się uzupełniają.
A zatem do dzieła! Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia jak otworzyć własny butik, na co zwrócić uwagę oraz jak  zaistnieć w sieci i osiągnąć sukces.

 

BUTIK STACJONARNY CZY BUTIK INTERNETOWY

W obecnych czasach korona wirusa niemal idealnym rozwiązaniem wydaje się być dobrze prosperujący butik internetowy. Ale samo stworzenie sklepu internetowego to nie wszystko. Trzeba powiedzieć o tym, że prowadzenie sklepu przez Internet nie jest rzeczą tak prostą jak się wydaje. Do wstawiania produktów wystarczy komputer i trochę umiejętności związanych z obsługą komputera. Poza tym musimy produkt opisać, kopiowanie opisów z stron konkurencji lub hurtowni odzieży nie przyniesie efektu w pozycjonowaniu strony, opisy muszą być unikalne i napisane pod względem SEO prowadzenie bloga to też dobre rozwiązanie. Na rynku jest wiele firm które, się tym zajmują lecz wystarczy poświęcić trochę czasu by to zrozumieć i się tym bawić. Stwórz wizytówkę w gogle aby być widocznym w sieci i lokalnie. Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Co z portalami społecznościowymi. Oczywiście dla sprzedaży internetowej jest to niezmiernie ważne aby pokazywać się portalach takich jak Facebook, Instagram Twitter i tym podobnych, napędzasz sobie klientów którzy na bieżąco mogą śledzić twoje nowości.

 

Lokalizacja sklepu stacjonarnego

 

Otwarcie sklepu stacjonarnego jest rzeczą naturalną, wiele osób nie lubi, lub nie potrafi zamawiać przez internet i w tym pomaga sklep stacjonarny połączony ze sklepem internetowym może przynieść oszałamiający efekt poza rynkiem lokalnym zyskasz na klientach z poza twojego miejsca zamieszkania jest to ogromna zaleta ponieważ znajdą się klientki które, zamawiać będą z zagranicy. .
Dlatego lokalizacja jest ważna, ale nie najważniejsza. Dla wyjątkowych ubrań niektórzy są w stanie jechać nawet na drugi koniec miasta. Jednak nie wybieraj lokalizacji tylko dlatego że lubisz daną okolicę lub dostałeś atrakcyjną propozycję najmu. Poświęć nieco czasu na przeanalizowanie ruchu, który panuje wokół potencjalnego sklepu i to o różnych godzinach. Poobserwuj ludzi i zastanów się ilu z nich mogłoby być Twoimi klientami. Przemyśl formę reklamy dla danego miejsca. Nie zapomnij również zbadać teren pod względem łatwego dojazdu i możliwości parkingowych. To bardzo ważne i z pewnością zostanie doceniane zarówno przez przyszłych klientów jak i kurierów, którzy będą odbierać paczki z Twojego sklepu internetowego.

 

Nazwa sklepu i logo

 

Ważnym krokiem pozwalającym się wyróżnić w tłumie, będzie nazwa i logo. Powinna być chwytliwa, dobrze się kojarzyć i zachęcać do zakupów. Niezależnie od tego gdzie i w jakich wymiarach będzie publikowana, powinna spełniać funkcję najlepszego identyfikatora Twojego sklepu i marki. Logo skonstruuj je sama lub poproś firme która się tym zajmie profesjonalnie.

 

Atmosfera butiku

 

Jeśli po prostu  umieścisz ubrania na wieszakach, przegrasz już na starcie. Musisz stworzyć wyjątkową przestrzeń. Zadbaj o sposób prezentacji artykułów, zapach, czystość i odpowiedni klimat ( nikt nie chce wchodzić do sklepu w którym śmierdzi i jest bałagan). Być może warto zatrudnić projektanta wnętrz, który pomoże Ci funkcjonalnie zaprojektować przestrzeń. Wszystko po to, aby klienci kojarzyli zakupy w Twoim sklepie z przyjemnym przeżyciem. Tutaj ogromną rolę odgrywa również personel.
Ty i twoi pracownicy muszą być uprzejmi, chętni do pomocy i przede wszystkim profesjonalni i doskonale orientujący się w temacie (cicha myszka nie wyjdzie z pod miotły), na sprzedawcę wybieraj osoby pewne siebie nie bojące się kontaktów z klientem, im bardziej otwarta osoba tym lepsza relacja z klientem i lepsze przywiązanie do twojego butiku. Pamiętaj, że zadowolony klient wróci i przyprowadzi znajomych, a niezadowolony zrobi złą reklamę i zabierze Ci rzeszę klientów.
Również zła obsługa w sklepie internetowym szybko za skutkuje negatywnymi opiniami w mediach społecznościowych, co może nieodwracalnie wpłynąć na Twoją sprzedaż.
Dlatego zadbaj, aby doradca klienta w Twoim sklepie zarówno stacjonarnym jak i internetowym był miłośnikiem mody doskonale orientującym się w markach jakie oferuje butik.

 

Reklama

 

Reklama to nieodzowny czynnik każdego biznesu. Warto w tym celu wykorzystać lokalne media, bilbordy, plakaty i ulotki lub katalogi firm w Internecie. Udzielaj się na forach modowych wstawiając jednocześnie link do swojego sklepu. W obecnych czasach należy wziąć pod uwagę również reklamę w Internecie. Strona internetowa uwiarygodni Twój biznes. Dzięki niej klient ma możliwość szybkiego dotarcia do oferty wraz z cenami. To idealne miejsce na prezentacje asortymentu m.in. poprzez zamieszczanie zdjęć poszczególnych produktów jak i gotowych stylizacji. Prowadząc e-butik strona internetowa będzie niezbędna. Witryna internetowa  wymaga dużo naszej uwagi, nieustannie trzeba troszczyć się o jej wygląd . Estetyka i graficzne detale mają kolosalne znaczenie dla każdego sklepu. Niezwykłą wagę należy przykładać do grafik i zdjęć są do tego odpowiednie firmy lub można tworzyć je samemu. Atrakcyjny wygląd przekłada się na większe zainteresowanie klientów.
Możliwości reklamowych w sieci jest bardzo dużo. To od Was zależy jaki kierunek obierzecie. Dzięki mediom społecznościowym szybko dotrzecie do wybranej  grupy potencjalnych klientów, przekażecie im najnowsze nowinki, promocje i co najważniejsze będziecie mieć z nimi stały kontakt. To wszystko na pewno przełoży się na sprzedaż.

Przejdź do części 2

Posts created 48

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
pl_PLPolish