Jeździectwo westernowe by W. cz.2

Kłaniam się Państwu nisko, nazywam się ……… i zapraszam na Sies.., o nie, nie na Siestę ale na kolejny odcinek opowieści o jeździectwie westernowym. Tak powinienem rozpocząć, gdybym chciał naśladować mojego guru od muzyki szczęśliwej.

Miało być o koniach westernowych i pewnie będzie. Ale czasy trudne. COVID-19. Prawda to czy fałsz, jest naprawdę czy robią nas w bambooko? Same trudne kwestie do rozstrzygnięcia. Kryzys nie tylko dla jednostek ale gospodarczy całych krajów. Czas kiedy z cienia wychodzą różni mąciciele i szumowiny, ale także pojawiają się w blasku osoby o wielkim sercu, rzucające wszystko aby spieszyć z pomocą innym ludziom.

COVID-19. Świat zwolnił, tyle czasu na przemyślenia, uporządkowanie myśli, zastanowienie się gdzie jesteśmy, skąd przybyliśmy i dokąd idziemy. Przyszłość jest niepewna.

Dotyczy to także naszego mikro westernowego świata.

Zastanawiam się nad tym tysiące kilometrów od domu, na wyspie szczęśliwej. Brak nowych zakażeń, władza znosi ostre z początku restrykcje, słońce świeci, życie wraca do normy, ale ludzie dookoła jacyś inni, zamyśleni, na coś czekający.

Dodatkowo mamy pełnię księżyca, zawsze z jej powodu dostaję jakiejś dodatkowej energii wewnętrznej, nie mogę spać. Obserwuję cień rosnącej za oknem palmy, która wykorzystując światło księżyca zawitała do mojego pokoju i pełznie po podłodze; i tak sobie myślę; czy ten mały chłopczyk, który dawno temu w ponurym kraju za żelazną kurtyną czekał na swoje westerny, a potem po latach ruszył galopem za swoimi marzeniami zostawiając wszystko za sobą, już je dogonił czy dalej jest w drodze. W jakim jestem miejscu i ile jeszcze drogi przede mną. W myślach przeglądam dossier:

AQH Proffessional Horsemen (trener)

NRHA judge (sędzia)

NRHA Show menager (organizator)

pielgrzym na butach i z koniem do wielu ważnych westernowych miejsc na świecie: Kreuth, Weikersdorf, Wiener Neustadt, Reggio di Emilia, Manerbio, Oklahoma City, Fort Worth, Amarillo żeby wymienić kilka z nich.

To były cele czy jeszcze droga?

Księżyc nie daję spać a rozstrzygnięcia nie ma. Dopiero świt i koncert koguta z wyspy szczęśliwej przynosi odpowiedź. Bingooo !!! Eureka !!!

To była tylko droga, co zatem jest celem?

Celem jest wejść rano do stajni, poczuć że jesteś na właściwym miejscu, wiesz co i jak robić i patrząc na kilkanaście wielkich, końskich łbów wystających z boksów powiedzieć do nich:

Good morning Ladies and Gents, Let’s ride!!!

Miało być o koniach, a wyszło jak zwykle. Miało być to będzie. Zatem proszę galopem na prerię żeby poczuć wiatr i usłyszeć tętent tych dziwnych zwierząt, które rdzenni mieszkańcy amerykańskiego kontynentu Indianie nazwali sunka wakan, co znaczy dziwny lub wielki pies.

Około 1,7 miliona do 12 000 lat temu :

koniowate zamieszkują tereny kontynentu amerykańskiego. Pod koniec epoki Plejstocenu koniowate znikają z tych terenów, prawdopodobnie z powodu globalnego oziębienia klimatu.

XV-XVI wiek naszej ery:

wyprawy hiszpańskich odkrywców i konkwistadorów przywożą konie hiszpańskie do Ameryki, które z terenu dzisiejszego Meksyku rozprzestrzeniają się po Wielkich Równinach. Część z nich ucieka właścicielom, dając początek stadom dzikich koni – mustangom.

Obecnie:

Większość ras koni występujących obecni w Ameryce jest wynikiem przemyślanej działalności hodowlanej człowieka. W zależności od zastosowania hodowano konie o odpowiednich cechach. Konie używano głównie do transportu i pracy na ranczach, pracy z bydłem i w kawalerii.

Największe wyhodowane rasy to American Quarter Horse (AQH) i American Paint Horse (APH). Co nas najbardziej interesuje, te dwie rasy mają największy udział w jeździectwie westernowym, a organizacje Ameriecan Quarter Horse Association i American Paint Horse Association to pierwsze związki kompleksowo zajmujące się hodowlą, rejestracją i sportem westernowym.

Ufff, na teraz tyle. Czekamy aż niezawodny Ciąg Dalszy…nastąpi.

WESTERN RIDING BY W. PART.2

Posts created 60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
pl_PLPolish