Jeździectwo w stylu western by W. cz.4

SIODŁA

Coraz większa popularność stylu western w Polsce powoduje, że wiele osób staje przed poważnym problemem jakim jest zakup siodła. Nie jest to rzecz tania, ceny dobrych siodeł zaczynają się od 1000$. Pytania które nasuwają się przy ich zakupie jest wiele. Zwłaszcza dla osób początkujących, stawiających pierwsze kroki w stylu western wybór nie jest łatwy. Jakie kupić siodło? Nowe czy używane?. Jak dobrać rozmiar siodła, aby było komfortowe dla jeźdźca i konia? Takich niewiadomych jest wiele, spróbujemy po kolei na nie odpowiedzieć.

Jak dopasować siodło

Aby prawidłowo dopasować siodło do jeźdźca i do konia, musimy wiedzieć jak jest ono zbudowane i jakie mamy jego rodzaje. Przeglądając katalogi firm produkujących siodła można zauważyć, że podzielone są one na grupy, w zależności od tego do jakiej konkurencji są używane. I tak mamy siodła reiningowe, cuttingowe, trailowe, ropingowe, do barrel racing….. Można by powiedzieć, że ile konkurencji tyle siodeł. Mimo takiej mnogości rodzajów siodeł, wszystkie zbudowane są z tych samych podstawowych części.

Budowa siodła

Szkieletem siodła jest terlica (tree). W większości przypadków poszczególne części terlicy tj. rożek (horn), widelec-przedni łęk (fork), tylny łęk (cantle) i ławki (bars) wykonane są z drewna i są razem laminowane, a następnie pokryte surową skórą w celu wzmocnienia konstrukcji. Jak wspomnieliśmy podstawowym materiałem z którego jest zrobiona terlica jest drewno. W miarę postępu technicznego do produkcji terlicy zaczęto wykorzystywać inne materiały jak fiberglass, Ralide (opatentowany kompozyt) i inne tworzywa sztuczne. W ostatnim czasie nastąpiła rewolucyjna zmiana w budowie siodeł dzięki zastosowaniu tworzywa Equiflex. Terlica wykonana z tego materiału odkształca się w pewnym zakresie w trzech płaszczyznach pod wpływem ciepła wydzielanego przez konia i przez to lepiej dopasowuje się do grzbietu konia. Ze względu na rodzaj siodła kształty poszczególnych części terlicy różnią się między sobą: np. siodła do ropingu mają niski tylny łęk, co umożliwia szybkie zsiadanie z konia, mają też bardzo wytrzymały i mocny rożek (do 2 ton na szarpnięcie) do wiązania lasso, a np. siodła do cuttingu mają płaskie siedziska i bardzo wysoki rożek.

Następnie w procesie produkcji siodła terlicę pokrywa się płatami wyprawionej skóry. Płaty te tworzą poły siodła (skirt, rear jockey, seat jockey), siedzisko (seat) oraz szerokie puśliska (fenders) na których zawieszone są strzemiona (stirrups). Poły mogą być bogato rzeźbione, te wzory kwiatowe lub koszykowe nazywane są tooling. W siodłach używanych na zawodach szczególne w konkurencji Western Pleasure siodła są zdobione srebrem. Strzemiona westernowe mogą być zrobione z drewna, metalu lub z tworzyw sztucznych.

Pod płatami skóry, które pokrywają terlicę, znajduje się system mocowania popręgu (rigging). Stosuje się system pojedynczy (single-rigged), podwójny (double-rigged) lub tzw. in skirt. W systemach pojedynczym i podwójnym w zależności od od położenia kółek mocujących rozróżnia się system center fire, 5/8, 3/4, 7/8 i full. System mocowania popręgu ma wpływ na rozłożenie ciężaru na grzbiecie konia oraz wielkość ciężaru pod nogami jeźdźca.

Od spodu siodła wyłożone są baranim futrem lub syntetycznym misiem. Siodła ważą przeciętnie 16-20 kg.

Posts created 60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
pl_PLPolish