Jeździectwo w stylu western by W. cz.8

OGŁOWIA I WODZE

W stylu western mamy do wyboru dwa rodzaje ogłowi. Pierwsza grupa to ogłowia na jedno ucho (One ear headstall) i na dwoje uszu (double ears) oraz ogłowia z naczółkiem i paskiem podgardlanym (browband headstall). Oba typy uzd są wykonywane ze skór dobrej jakości, która zapewnia bezpieczne i długie użytkowanie. W zależności od przeznaczenia ogłowia mogą być wykonane z różnych gatunków skóry. Może ona być dekorowana srebrnymi ozdobami lub przeplataną surową skórą. Zdarzają się piękne komplety, gdzie ten sam srebrny wzór lub skórzana plecionka jest na siodle, ogłowiu, napierśniku i paskach do ostróg jeźdźca. Popularne są też uzdy z różnokolorowych taśm nylonowych, a dodatkową ich zaletą jest odporność na niszczące działanie końskiego potu.

Mocna uzda robocza wykonana jest przeważnie z surowej skóry. Taka uzda jest zrobiona z jednego grubego pasa skóry lub dwóch cieńszych, zszytych razem. Ogłowia robocze są przeważnie typu browband. Są one bezpieczniejsze, zwłaszcza przy pracy z młodymi końmi, gdyż naczółek i pasek podgardlany zabezpieczają przed zsunięciem ogłowia z głowy konia. Ogłowie tego typu używane jest zarówno z wędzidłem typu snaffle jak i z wędzidłem z czankami. Ogłowia na jedno lub dwoje uszu stosuje się wyłącznie do wędzideł z czankami.

Dobrym rozwiązaniem w ogłowiach roboczych jest jest też sposób mocowania wędzidła i wodzy. Metalowe klamerki stosowane w ogłowiach klasycznych zostały zastąpione rzemieniami. Dzięki temu, gdy koń nadepnie na wodze zerwane zostają tylko rzemienie, a nie ogłowie czy wodze. Zamiast rzemieni stosowane są też śruby (chicago screws) lub systemy szybkiej wymiany wędzidła tzw quick change. Uzdy na zawody są bogato zdobione, szczególnie te używane w konkurencji Western Pleasure.

Najczęściej używanym typem wodzy są wodze split reins. Są to dwie oddzielne wodze długości 1,8 -2,4 m, które skrzyżowane są nad grzbietem konia i zwisają po bokach prawie do samej ziemi. Zrobione one są z pasów surowej skóry o szerokości 1-2,5 cm. Czasami spotyka się wodze split wykonane z liny o średnicy ok. 12 mm. W przypadku użycia wędzidła z czankami, używa się wodzy krótszych ok.1,8 m gdyż wtedy prowadzimy konia jedną ręka i wodze nie krzyżują się nad grzbietem konia. Jedynie w konkurencji Barrel Racing używa się wodzy typu loop, które wyglądają podobnie jak wodze klasyczne.

Posts created 60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
pl_PLPolish