Jeździectwo w stylu western by W. cz.6

STRZEMIONA

Strzemiona to coś więcej niż tylko miejsce na postawienie nóg podczas jazdy. Są niezbędne do wsiadania i zsiadania oraz pomagają zachować równowagę w siodle; strzemiona pomagają również wyraźniej komunikować się z koniem podczas jazdy. Strzemiona to także element siodła westernowego, który możemy dobierać według własnych gustów i upodobań, a także w zależności od konkurencji przez nas uprawianej. Strzemiona westernowe mają kształt dzwonu, za wyjątkiem strzemion typu Oxbow lub strzemion typu sloped, w których stopka jest pochylona, wymuszając odpowiednie ustawienie stopy. Na rynku dostępne są strzemiona wykonane z rożnych materiałów. Obecnie standardem są strzemiona wykonane z kompozytu (tworzyw sztucznych) pokryte skórą. Inne materiały wykorzystywane do wykonania strzemion to drewno i aluminium. Przy wykorzystaniu tych materiałów, stopka strzemienia pokryta jest skórą lub gumą w celu zapewnienia warstwy antypoślizgowej dla podeszwy buta. Różna też może być szerokość stopki strzemienia, co wpływa na wygodę użytkowania przy długich przejazdach ( np. strzemiona Trailowe).

Oprócz swoich zadań technicznych, strzemiona spełniają również funkcję ozdobną, mówimy tu o strzemionach na zawody.

Strzemiona na zawody western dostępne są w różnych rozmiarach i stylach. Chociaż nadal można wybrać tradycyjne strzemię drewniane, strzemiona na zawody są również dostępne z aluminium lub kolorowego aluminium ze skórzanymi lub gumowymi nakładkami. Strzemiona westernowe często są zdobione grawerowanymi srebrnymi płytkami lub wzory są grawerowane bezpośrednio na aluminium. Spotykane są też strzemiona zdobione cyrkoniami i kryształami.

Dostępne są również strzemiona poprawiające bezpieczeństwo jeźdźca, które w momencie upadku jeźdźca otwierają się, umożliwiając stopie na uwolnienie się od strzemienia. Są to strzemiona bezpiecznikowe.

Dla najmłodszych jeźdźców dostępne są strzemiona zawieszane na hornie. Dodatkową ochronę stopy można uzyskać zakładając na strzemiona tzw. tapaderos, szczególnie pomocne w czasie jazdy w terenie czy pracy na ranczu.

Posts created 60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
pl_PLPolish