Jeździectwo w stylu western by W. cz 5

POTNIKI

Zadaniem potnika jest ochrona końskiego grzbietu przed uderzeniami twardych części siodła oraz odprowadzanie ciepła i potu wydzielanego przez konia. Przeglądając katalogi ze sprzętem westernowym można znaleźć szeroką gamę potników wykonanych z różnych materiałów, różnych wielkości oraz w bogatej gamie kolorystycznej.

Rozróżnia się dwa rodzaje potników : blanket i saddle pad. Pierwsze to cienkie, wzorzyste derki robione na wzór tych wytwarzanych przez Indian Navajo- stąd ich nazwa Navajo blankets, potocznie nazywanych kocykami. Mogą one być tkane ręcznie lub maszynowo, ze 100% wełny lub włókien syntetycznych, np. akrylu. Ich wymiary to około 75 x 85 cm przy blanketach pojedynczych oraz 75 x 165 cm przy blanketach podwójnych, które przed założeniem pod siodło składamy na pół. Blankety w miejscach, przez które przechodzą pasy do popręgu mają naszyte kawałki skóry w celu wzmocnienia. Ceny takich potników wynoszą od 15 do 30 $ za wyrób syntetyczny ( akryl ) lub od 30 $ do 250 $ za wyrób z wełny. Te najdroższe używane na zawodach, są grubo tkane, z ręcznie zdobionymi pasami skóry i srebrnymi ozdobami. Ze względu na to,że blankety nie są grube, nie zapewniają należytej ochrony grzbietu konia. Z tego powodu stosuje się pod nie tzw. padliner. To cienkie podkładki wykonane z filcu, neoprenu, polaru lub żelu, o wymiarach odpowiednich do wymiarów kocyków, które podkłada się pod nie. Taki zestaw na pewno odpowiednio zabezpieczy grzbiet konia.

Druga grupa z tej kategorii to saddle pad potocznie zwana potnikiem. Mogą one być wykonane z końskiego włosia, filcu, wełny, pianki o otwartych komórkach (open cell), pianki o zamkniętych komórkach (closed cell), tworzywa sztucznego, żelu lub kombinacji tych materiałów. Zewnętrzna strona potnika wykonana jest przeważnie z kolorowej, wzorzystej tkaniny, a od spodu podszyty jest wełnianym lub syntetycznym misiem, filcem lub neoprenem. Ceny takich potników zaczynają się od 20 $ . górna granica ceny pozostaje otwarta, ze względu na to, że w przypadku potników na zawody ( typ SHOW) uzależniona jest od użytych materiałów w tym zdobionej skóry i ozdób wykonanych ze srebra, kryształków……Cały czas należy jednak pamiętać, że pierwszym zadaniem potnika jest ochrona końskiego grzbietu. Przy zakupie należy pamiętać, że im grubszy tym lepszy. Prostym sposobem sprawdzenia jego jakości jest tzw. test palców. Polega on na tym, że chwytamy potnik dwoma palcami i ściskając nie powinniśmy czuć palców.

O doborze potnika decyduje sposób jazdy, gdyż innego potrzebują rajdowcy, innego jeźdźcy rekreacyjni lub trenerzy spędzający na koni kilka lub kilkanaście godzin. Każdy z rodzajów potników ma swoje zalety i wady. Potniki z materiałów naturalnych (wełna) dobrze odprowadzają ciepło i wilgoć, potniki neoprenowe najlepiej zabezpieczają koński grzbiet i łatwo utrzymuje się je w czystości, natomiast powodują pocenie się grzbietu konia. Oprócz zwykłych potników na rynku możemy spotkać potniki tzw. korekcyjne, które w pewnym zakresie pomagają dopasować siodło do koni o szczególnej budowie np. konie szczupłe, konie o wysokim kłębie itp. Zawsze należy pamiętać, że podstawą jest dobre dopasowanie siodła do konia, potniki to tylko ratunek w przypadku minimalnych różnic. W przypadku koni szczupłych można zastosować potniki pogrubiane w przedniej części, co powoduje sztuczne „powiększenie” konia. Dla koni z wysokim kłębem mamy potniki typu cut back, gdzie potnik jest „rozcięty” w okolicy kłębu dając mu więcej miejsca i zapobiega jego uciskaniu. Aby potnik spełniał swoją rolę należy utrzymywać go w czystości. Większość nowych potników ma dołączoną instrukcję prania zalecaną przez producenta. Potniki z filcu, wełny czy z misia syntetycznego łatwo wchłaniają pot i brud oraz pokrywają się końska sierścią przez co stają się twarde jak skorupa i to może spowodować uszkodzenie końskiego grzbietu. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest użycie myjki ciśnieniowej do utrzymania czystości. Potniki z pianki tzw neopren nie absorbują żadnych substancji i wymycie ich pod bieżącą wodą nie stanowi problemu.

Posts created 60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
pl_PLPolish